ورود به سیستم

آمار بازدید

افراد آنلاین: 1

بازدید امروز : 5

بازديد دیروز : 5

کل بازدید : 20723

مجلات و انتشارات علمی طرف قرارداد

فصلنامه پژوهش در روانشناسی و علوم رفتاری ایران

مجله علمی پژوهش در علوم انسانی و مطالعات اجتماعی

مجله علمی پژوهش در روانشناسی، علوم تربیتی و علوم اجتماعی

مجله علمی علوم اسلامی انسانی

مجله علمی پژوهش در علوم انسانی و تحقیقات میان رشته ای

مجلـه‌ی علمی رویکردهای پژوهشی در علوم اجتماعی

مجله علمی - تخصصی بلاغ مبین

انتشارت فرزانگان دانش

انتشارات نظری تهران

انتشارات آوای علی (ع) تهران

انتشارات دانشیاران ایران

 

پایان سومین دوره همایش ملی پژوهش های قرآنی

تاریخ ثبت: 1399/05/20

 همایش ملی پژوهش های قرآنی که یکی از بزرگترین محافل علمی - قرآنی کشور را تشکیل می دهد، همزمان با عید سعید فطر به کار سومین دوره­ ی خود پایان داد.

مصطفی شجاعیان ، ریاست این همایش در یادداشتی پیرامون سومین دوره ­ی این همایش نوشت:

«إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ»اسراء : 9

قرآن كريم نورى الهى است كه براى هدايت بشر در تمام ابعاد زندگى نازل شده است از اين‏رو در ابعاد معنوى، علمى و ... راه بشر را روشن كرده و او را به سعادت رهنمون مى ‏شود.

از اين‏رو قرآن كريم با توجه به احاديث پيامبر صلى الله عليه وآله و اهل‏بيت عليهم السلام همانطور كه رابطه انسان را با خدا (مثل شيوه عبادت، دعا و ...) تنظيم مى ‏كند رابطه انسان ‏ها با همديگر و با طبيعت و حتى رابطه انسان با خود را تبيين و تنظيم مى ‏كند. از اين‏ روست كه قرآن شيوه‏ هاى تربيت انسان، روابط اجتماعى، اقتصادى، سياسى، مديريتى و ... را به صورت كلى و راهبردى (و گاهى به صورت جزئى) بيان كرده است.

البته اين به آن معنا نيست كه انتظار داشته باشيم همه جزئيات علوم در قرآن وجود داشته باشد؛ بلكه مقصود آن است كه قرآن به مبانى، اهداف، اصول و برخى روش ‏هاى علوم اشاره مى ‏كند و به اين صورت به علوم بشرى به ويژه علوم انسانى جهت ‏دهى مى ‏كند تا از اين طريق هدايت همه جانبه انسان را محقق سازد و از انحرافاتى جلوگيرى كند كه در اثر علم ناقص بشرى حاصل مى‏ شود تا انسان به سعادت و كمال نهايى خود برسد.

قرآن كريم در موارد متعدد (در بيش از دو هزار آيه) به مطالب علوم (كه پيوند ناگسستنى با موضوع اين كتاب يعنى هدايت زندگى انسان دارد) پرداخته است.

مقام معظم رهبرى حضرت آيت الله العظمى خامنه‏ اى- دامت بركاته- از سال‏ها قبل مكرر بر ضرورت تحوّل در علوم انسانى بر اساس قرآن تأكيد كرده‏ اند. چرا كه نياز دانشگاه ‏ها و جوامع شرقى در حوزه ‏هاى سياست، اقتصاد، تربيت، مديريت و ... است و اين تأكيدها ضرورت موضوع و لزوم برگزارى اين همایش را دوچندان كرد.

حدود سه سال و نیم است كه همایش ملی پژوهش های قرآنی، با تلاش و حمایت ویژه­ ی جمعی از پژوهشگران جوان شكل گرفت و آغاز به فعالیت های علمی و پژوهشی نمود. بعد از تصويب طرحنامه، شوراى سياست‏گزارى و علمى كنگره تشكيل شد و مجوزات لازم از پایگاه های علمی - استنادی علمی ایرانیان (ISC) ، سیویلیکا، جهاد دانشگاهی (SID) ، کنسرسیوم محتوای ملی و ... أخذ شد و از زمستان 1398 دريافت مقالاتِ سومین دوره­ ی آن آغاز گردید.

در پى استقبال گسترده اساتيد، دانشجويان، طلاب، قرآن‏ پژوهان حوزه و دانشگاه از اين همایش، زمان كنگره چندين بار تمديد و در نهايت، سومین دوره با شکلی متفاوت از سال های پیش - به دلیل ویروس کرونا - مصوب شد همزمان با عید فطر سال 1399 ، همایش به کار خود خاتمه دهد.

در سومین دوره از این همایش، تعداد 344 مقاله، 59 کتاب تآلیفی و 94 پایان­نامه حوزه و دانشگاهی به دبیرخانه همایش واصل گردید که از این تعداد 54 درصد نویسندگان از اساتید دانشگاه ها و حوزه های علمیه و 46 درصد دیگر را دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، شامل می شدند.

از این تعداد، 243 مقاله پذیرفته و به آن ها گواهی تاییدیه از طرف همایش و پایگاه های استنادی طرف قرارداد با همایش، صادر و ارسال گردید و 101 مقاله مردود اعلام شد. در بخش کتب تألیفی نیز تعداد  43 کتاب، امتیازات لازم را کسب کرده و با حمایت همایش به صورت رایگان به چاپ رسید. در بخش پایان ­نامه های ارسالی نیز، 19 پایان­نامه، شرایط و ملاک های ارزیابان را دارا و مورد پذیرش قرار گرفتند. همچنین ملاک ارزیابی آثار ارسالی، کسب امتیاز بالای 60 از دو ارزیاب بود.

همچنین تعداد 46 مقاله نیز از طرف همایش به مجلات معتبر علمی با درجه های (پژوهشی، ترویجی و تخصصی) ارسال گردید که یا به چاپ رسیده ­اند و یا گواهی پذیرش داده شده است و در فصول آینده به چاپ خواهد رسید.

و در پایان لازم به ذکر است اختتامیه این دوره از همایش به دلیل شرایط ویروس کرونا ، به صورت آنلاین با سخنرانی اساتید و دانشمندان برجسته­ ی قرآنی برگزار خواهد می­شود که متعاقباً اعلام خواهد شد. امید است این دوره از همایش مورد قبول همگان واقع گردیده باشد و سعی بر این بود که در این همایش و رقابت پا به پای علمی، حق بر کسی ضایع نشود و چنانچه نقد، نظر، پیشنهاد و ... پیرامون این همایش داشته باشید که به ما در برگزاری دورهای بعد کمک می­نماید، به ایمیل همایش یا شماره­ های ذکر شده در اطلاعیه­ ها، ابلاغ فرمایید.

خدایا چنان کن سرانجام کار *** تو خشنود باشی و ما رستگار

مصطفی شجاعیان

ریاست همایش

19/ 05/ 1399 ش‏

 

 


نظرات کاربرانپورتال آنلاین مدیریت و داوری همایش ویرایش 4 kavoshHamayesh